اهداف خاص دکتر شریعتمداری برای صنعت خودرو

در برنامه ارائه شده از سوی دکتر محمد شریعتمداری ، وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی برای تایید جلوس بر مسند وزارت، صنعت خودرو جایگاه ویژه‌ای دارد. ‌

دکتر محمد شریعتمداری

دکتر محمد شریعتمداری

شریعتمداری که روزگاری وزیر بازرگانی و چهار سال در مسند معاون اجرایی رئیس جمهور بود، آشنایی کاملی به وضع صنعت، معدن و تجارت دارد. او در برنامه و در قسمت تبیین وضع موجود، توجه خاصی به شاخص رقابت‌پذیری در بازار جهانی دارد و رتبه ۶۶ رقابت‌پذیری صنعتی و رتبه ١٣۶ در توانمند‌سازی تجاری را قابل بهبود می‌‌داند.

شریعتمداری در اهداف کلی، ارتقای بهره‌وری را به عنوان هدف اول قرار می‌دهد و به افزایش رقابت‌پذیری و سهم تولیدات با فناوری بالا در ارزش افزوده و صادرات صنعتی کشور توجه خاص خواهد داشت اما شریعتمداری افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی که در زمان مهندس نعمت‌زاده با سه قرارداد خودرویی، دو قرارداد واگن‌سازی و چند قرارداد شرکت‌های صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری خارجی را که قرارداد رنو بزرگ‌ترین آنهاست، جزو اهداف کلی در برنامه قرار خواهد داد و این امر نشان‌دهنده توسعه و تاکید او بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.

در این بین نقش ایدرو به عنوان شاگرد اول جذب سرمایه‌گذاری خارجی با هفت قرارداد در کشور پس از برجام است و رقم هفت‌دهم میلیارد دلار در سال ٩۵ در برنامه او برای سال ١۴٠٠ به رقم ٧ میلیارد دلار خواهد رسید.‌

شریعتمداری در فعالیت‌های مهم زیرساختی بازسازی و نوسازی واحد‌های فعال را در نظر می‌گیرد که می‌تواند خودرو‌سازی و شرکت‌های قطعه‌ساز را نیز از این بخش دانست.

دکتر شریعتمداری در اهداف کمی رشته‌های منتخب صنعتی نیز نگاه ویژه ‌ای به خودرو دارد و در زمینه خودروی سبک می‌خواهد تولید یک میلیون و ۳۳۰ هزار دستگاه را تا سال ١۴٠٠ به دومیلیون دستگاه برساند، البته تولیدی که با فناوری متوسط و بالا با امکان صادرات باشد. او در زمینه خودروهای سنگین تولید ۱۷هزار دستگاه را به ۶٠ هزار دستگاه طبق برنامه خواهد رساند.

اما نگاه ویژه دکتر شریعتمداری به صنعت قطعه‌سازی و تایر نیز حاکی از برنامه بلندمدت او برای صنعت خودروی کشور است.‌ در بخش سیاست‌هایی که در برنامه دکتر شریعتمداری برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده، توان‌افزایی بخش صنعت و معدن‌، توسعه اقتصادی این بخش، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و محدودیت در سرمایه‌گذاری و تصدی شرکت‌های دولتی به‌جز سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایدرو دیده شده است و این موضوع هم شامل خودروسازی و قطعه‌سازی کشور می‌شود.

برنامه دکتر شریعتمداری برای وزارت صنعت، معدن و تجارت که یکی از بهترین برنامه‌های ارائه شده در کشور است، به بخش خودرو نگاه ویژه‌ای دارد و این برنامه روزهای پرکاری را برای این صنعت و مدیران آن در پی خواهد داشت.

قطعا نمایندگان مجلس یکی از سوالات‌شان در مورد نگاه و برنامه وزیر پیشنهادی برای خودروسازی داخلی خواهد بود که در برنامه ارئه‌شده از قبل اهداف توسعه‌ای و اهداف کمی این صنعت با دقت تنظیم شده است.

* دکتر مجتبی نظری – مدیر ارتباطات سازمان گسترش و نوسازی صایع ایران

نظر خود را بنویسید