تلخی ادامه‌دار خودرویی‌های بورس تهران

در حالی این روزها خودرویی‌های بورس در مسیر اصلاح قیمتی عجیبی قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد نمی‌توان در کوتاه‌مدت دوباره شاهد بازگشت رونق به شاخص‌های این گروه باشیم.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» این در حالی است که به گفته برخی کارشناسان عدم برآورده شدن انتظارات سهامداران نسبت به سوددهی سالانه، همچنین درگیری‌های اقتصادی کابینه دولت دوازدهم و در عین حال جهش فلزات و کانی‌های اساسی از سوی دیگر موجب شده است که در حال حاضر معاملات گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار سرمایه بیشتر کد به کد و درون‌گروهی باشد. اما در عین حال در این گروه در غیاب نمادهای متوقف گاهی حجم دادوستد‌ها بالا می‌رود ولی کمبود خریدار و همچنین نوسان‌گیری سهامداران چندان تاثیری نه‌تنها در رشد شاخص این گروه ندارد بلکه موجب کاهش ارزش کل بازار این گروه نیز شده است.
روز گذشته از میان نمادهای حاضر در گروه خودرو و قطعات بورس تهران، تنها معدود نمادهایی ازجمله آهنگری تراکتورسازی ایران، نیرومحرکه، کمک‌فنر ایندامین، مهندسی نصیر ماشین‌، لنت ترمز ایران و بهمن دیزل توانستند تا حدودی از محدوده صفر و منفی تابلو فاصله بگیرند و مابقی نمادها از جمله صدرنشینان این گروه، همچنان در گیر‌ودار فرار از محدوده قرمز مانده‌اند. روز گذشته همچنین در مجموع ۷۶میلیون و۵۰۰هزار سهم طی ۷هزار و۳۰۰نوبت و به ارزش ۱۲میلیارد و۵۰۰میلیون دست به دست شد ولی با توجه به روند منفی طی‌شده باز هم ارزش کل این گروه کاسته شد و به رقم ۱۶هزار و۶۹۸میلیارد تومان رسید. در این گروه بیشترین حجم دادوستد از نظر ارزش ریالی و سهام باز به نمادهای بالانشین خودرو، خپارس و خزامیا تعلق گرفت. این در حالی بود که نمادهای یادشده باز هم با افت ارزش روزانه سهام خود مواجه شده بودند. با این حال اما همچنان نمادهای یادشده در غیاب سایپای متوقف‌شده، بیشترین جذابیت را برای سهام‌داران این گروه دارند. براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲۳ واحد، فولاد خوزستان با ۵۵ واحد و کشتیرانی ج.ا.ا با ۵۱ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۰ واحد‌، سرمایه‌گذاری غدیر با ۱۲ واحد و پتروشیمی مبین با ۹ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. از سوی دیگر ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۲۲۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۴۷ میلیون سهم طی ۵۰ هزار و ۵۵۸ نوبت داد‌و‌ستد بود. شاخص کل قیمت نیز با افزایش ۲۶۵ واحدی روی رقم ۸۱ هزار و ۵۷۹ واحد ایستاد. دیروز بازار سهام، بازاری به نسبت پرحجم و شاداب بود که در کنار معاملات درون‌گروهی و کد به کد برخی حقوقی‌ها در بازار نقد شاهد پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و به دنبال آن گروه معدنی‌ها بود.

نظر خود را بنویسید