شش مرحله دستیابی به سامانه کاملا خودران در خودروها


ولوو، مرسدس، آئودی، تسلا و دیگر شرکت‌های بزرگ صنعت خودروسازی تا به حال تعدادی خودرو با قابلیت‌های خودران تولید نموده‌اند. این قابلیت‌ها شامل تمرکز به حرکت درون خطوط، کنترل حرکت نرم و آهسته هنگام توقف و شروع به حرکت، کمک به راننده هنگام پارک‌کردن و دیگر قابلیت‌ها می شود. به عنوان مثال در مرسدس بنز E400 تعداد پارامترهای کنترل‌‌شونده توسط راننده بسیار کمتر از پارامترهایی است که خودرو کنترل می‌کند اما با وجود تمام این ویژگی‌ها نمی‌توان آن را یک خودروی خودران نامید.

تعریف خاصی از خودران بودن وجود دارد که مورد توافق سازندگان خودروهاست و شرکت‌های بزرگ صنعت خودروسازی برای دست‌یابی به آن تلاش می‌کنند.

مرحله صفر: عدم وجود هدایت خودکار
فرد راننده مسئولیت کامل هدایت خودرو را حتی با وجود سیستم‌های اخطار دهنده خودرو، در کلیه لحظات بر عهده دارد. این حالت، کلیه خودروهای حال حاضر را توصیف می‌کند.

مرحله یک: همیاری در هدایت خودرو
در این حالت سیستم همیار هوشمند، کنترل جهت حرکت خودرو و یا شتاب‌گیری خودرو را با توجه به اطلاعات به دست‌آمده از فضای حرکت خودرو با این فرض کنترل می‌کند که فرد راننده سایر جنبه‌های دینامیک رانندگی را تحت کنترل داشته‌باشد. این مرحله شامل سیستم‌های کروز کنترل هوشمند فعلی می‌شود.

مرحله دو: هدایت خودکار جزئی
در این حالت سیستم هوشمند هدایت هم جهت‌گیری و هم شتاب‌گیری خودرو را کنترل می‌کند و کنترل سایر جنبه‌های هدایت خودرو کاملا بر عهده فرد راننده قرار دارد. یعنی در این حالت هنوز هم تغییر لاین، خروج از آزاد راه‌ها، دور زدن و سایر جنبه‌های رانندگی کاملا بر عهده راننده قرار دارد.

مرحله سوم: هدایت خودکار شرطی
در این حالت سیستم هدایت خودکار فضای رانندگی را کاملا بررسی می‌کند و شتاب‌گیری، ترمز و فرمان‌دهی را کنترل می‌کند اما انتظار می‌رود که فرد راننده در مواقع لزوم یا مواقع درخواست‌شده به خوبی در هدایت خودرو مداخله کند.

مرحله چهار: هدایت خودکار بالا
مرحله چهارم بدین معنی است که سیستم هوشمند کلیه جنبه‌های هدایت خودرو را حتی در صورت عدم مداخله فرد راننده در مواقع لزوم به خوبی کنترل کند. اخیرا فورد و ولوو اعلام کرده‌اند که قبل از 2021 خودرویی در این سطح را تولید خواهند نمود. در حال حاضر نمی‌توان گفت که آیا این خودروها به دخالت فرد راننده احتیاج خواهند داشت و یا خیر اما حدس زده می‌شود که این خودروها در حوالی کارخانه فورد در میشیگان تست شوند.

مرحله پنج: هدایت خودکار کامل
خودروهای این سطح به صورت کامل توسط سیستم هدایت خودکار هوشمند در کلیه فضاهای حرکتی و جاده‌ها کنترل می‌شوند و این هدف نهایی در طراحی خودروهای خودران است. در این حالت شما می‌توانید صبح به خودروتان بگویید که شما را به محل کارتان برساند و خودتان هم در مسیر چرتی بزنید! هیچ یک از سازندگان خودروها تاکنون زمانی را برای ارایه چنین محصولی از سطح پنج مشخص ننموده است.

 

نظر خود را بنویسید