جشنواره ویژه عید تا عید

15% تخفیف تا عید غدیر خم🎉

چگونه از گیربکس اتوماتیک خودروی خود مراقبت کنیم؟

درصورت عدم مراقبت درست و اصولی از گیربکس ممکن است برای تعمیر آن متحمل هزینه بالایی بشوید، اما نکاتی وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنید می‌توانید عمر گیربکس اتوماتیک خودرویتان را افزایش دهید و از خراب شدن آن جلوگیری کنید. برای شروع می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید:

1. بازبینی سطح روغن گیربکس در فواصل معین
سطح روغن گیر بکس خودروهای شاسی بلند و کامیون‌های سبک را می‌توان به سادگی روغن موتور بررسی کرد. درصورتی که سطح این روغن از مقدار مشخصی پایین‌تر باشد و یا بوی بدی بدهد باید آن را عوض کرد. همچنین روغن گیربکس باید به رنگ قرمز روشن و شفاف باشد.

2.روغن متناسب با گیربکس خودرویتان را بشناسید
درصورتی که به دفترچه راهنمای خودرویتان دسترسی دارید می‌توانید نوع روغن مطابق با گیربکس خودرویتان را بشناسید و در غیر این صورت می‌توانید به یک مکانیک متخصص در زمینه گیربکس مراجعه کنید.

3. سیستم خنک‌کننده موتور خودرویتان را سرویس کنید
سیستم خنک‌کننده موتور علاوه بر جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای موتور وظیفه خنک‌نگه‌داشتن روغن گیربکس را نیز برعهده دارد. در حقیقت اگر دمای موتور بیش از حد بالا برود این گیربکس است که در معرض آسیب بیشتری قرار دارد.

4. تعویض روغن گیربکس در فواصل زمانی مشخص
بهتر است که روغن گیربکس خودرویتان را هرچند وقت یکبار عوض کنید و بهتر است که این کار توسط یک مکانیک متخصص گیربکس انجام شود. برای اطلاع از بازه زمانی دقیق تعویض روغن گیربکس می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید.

5. تعویض درست دنده از D به Rو برعکس
بهتر است وقتی که خودرو در حال حرکت است دنده را از حالت درایو به حالت دنده‌عقب یا برعکس تغییر ندهید. برای این کار بهتر است ابتدا خودرو کامل بایستد و بعد دنده را عوض کنید. درصورتی که این کار را در حین حرکت خودرو انجام بدهید گیربکس تحت فشار قرار می‌گیرد و به مرور زمان با مشکلات جدی مواجه می‌شوید.

6. خودروی شما یدک کش نیست!
اگر از خودرویتان برای یدک کشی وزنی سنگین به ویژه در هوای گرم استفاده کنید، احتمال اکسیدشدن یا سوختن روغن گیربکس وجود دارد که نتیجه آن وارد شدن آسیب جدی به گیربکس خودرویتان است.

7.پیش از حرکت خودرو را گرم کنید
توصیه می‌شود قبل از حرکت کمی صبر کنید تا خودرویتان گرم شود. انجام این عمل به ویژه در فصل زمستان سبب می شود تا گیربکس اتوماتیک خودرویتان عمری طولانی‌تر داشته باشد.

8.تعویض به موقع فیلتر گیربکس
درصورتی که گیربکس خودروی شما فیلتر دارد، این فیلتر را در فواصل زمانی مناسب تعویض کنید. برای اطلاع از زمان دقیق تعویض فیلتر می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید