چگونه با وجود داشتن حیوان خانگی خودرویی تمیز داشته‌باشیم؟

بیشتر ما، حیوانات خانگی عزیزی داریم که بعضاً نمی‌توانیم در خانه تنهاشان بگذاریم و تعطیلات و اوقات فراغت‌مان را همراه آن‌ها می‌گذرانیم. بسیار ممکن‌است که مجبور بشویم اوقات زیادی را همراه آن‌ها در خودروی خود سپری کنیم.

به‌خوبی می‌دانیم که برای سگ عزیزمان چندان مهم نیست که قبل از پریدن بر روی صندلی جلو، کف پاهای خود را بتکاند و یا در روزهای بارانی، آب بدن خودش را بیرون از ماشین بتکاند. همچنین این موجودات نازنین از درک کثیفی وحشتناکی که ایجاد کرده‌اند عاجزند و تمام مسئولیت تمیز نگه‌داشتن خودرو، بر دوش ما خواهد بود.

از آنجایی که ما همواره حقیقت را به شما گفته‌ایم، باید بگوییم که تمیز نگه‌داشتن خودرو با وجود چنین همسفر همیشگی چندان ساده نخواهد‌بود. اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توان به کمک آنها این کار را ساده‌تر نمود.

 

سگ ها اهمیتی به تمیزی خودرو نمی دهند

پاک‌سازی

گام اول در داشتن خودرویی که کاملا در برابر کثیفی ایجاد شده توسط حیوانات خانگی ایمن است، تمیز نمودن کامل خودرو است. تمام گوشه‌ها و درزهای خودرو را به دقت با استفاده از جارو برقی تمیز کنید. فراموش نکنید موی این حیوانات، به نقاطی نفوذ می‌کند که شما حتی تصورش را نمی‌کنید! هیچ گوشه‌ای را فراموش نکنید. در صورتی که به جاروبرقی‌های آب‌وخاک دسترسی دارید، بهتر است از این جاروها برای نظافت کامل و جذب هرگونه رطوبت ممکن استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای دست‌یابی به خودرویی تمیزتر از بخارشو استفاده کنید. همچنین می‌توانید در پاک‌سازی، از شوینده‌های آنتی باکتریال و ضدعفونی‌کننده نیز استفاده کنید.
استفاده از خوشبوکننده‌ها را فراموش نکنید. اما به یاد داشته‌باشید اگر منبع بوی نامطبوع را از بین نبرده‌باشید، این بو به سرعت فضای ماشین‌تان را دوبار پر خواهد کرد.

اگر سگ شما دوست دارد هنگام حرکت خودرو، از پشت شیشه بیرون را نگاه کند و هیجان زده می‌شود و پارس می‌کند و در این بین مقدار زیادی از بزاقش را به روی شیشه‌های ماشین شما پرتاب می‌کند، فراموش نکنید که شیشه‌ها را نیز با دقت تمیز کنید. چرا که بزاق سگ‌ها به سرعت باعث تاری شیشه‌ها می‌شود.

ایمن‌سازی

حال که خودروی خود را کاملا تمیز نموده‌اید، زمان ایمن‌سازی خودرو در برابر آلودگی‌های احتمالی ایجادشده توسط حیوانات خانگی است. مهم‌ترین نقطه، صندلی‌ها و موکت کف خودروی شما است. این نقاط هرچیزی را که به روی آن‌ها ریخته شود به خوبی جذب می‌کنند و باید تلاش کنید این امکان را به حداقل برسانید.

برای ایمن نگه‌داشتن صندلی‌های‌تان از استفراغ، بزاق و موی سگ، به‌ترین راهکار استفاده از روکش‌هایی است که قدرت جذب فوق‌العاده پایینی دارند. هرچند روکش صندلی کاملا ضدآب به ندرت پیدا می‌شود، اما می‌توانید به روکش‌هایی با قدرت جذب فوق‌العاده پایین اکتفا کنید و در عوض هنگامی که مسافر کوچولوتان را همراه خود دارید، از روکش‌های پلاستیکی برای صندلی‌تان استفاده کنید.

تمیز نگه‌داشتن کف خودرو هنگام همراه‌داشتن حیوان خانگی پشمالو، کمی دشوارتر است. موکت خودروی شما قدرت جذب فوق‌العاده بالایی دارد و تعویض آن چندان ساده نیست. بنابراین تمیز نگه‌داشتن این بخش از خودرو، مهم‌ترین کار در داشتن خودرویی تمیز است. پیشنهاد ما استفاده از کفپوش‌هایی است که با وجود جست‌و‌خیز مداوم مهمان کوچولوتان، چندان در خودرو جا‌به‌جا نشوند. همچنین دقت‌کنید که این کفپوش‌ها باید حتما ضدآب باشند تا مانع از نفوذ استفراغ و بزاق مهمان کوچولوتان به کف خودرو بشوند. برای مقابله با این مسایل شما می‌توانید با اطمینان خاطر کفپوش‌های قالبی سه‌بعدی و ضدآب سانا را در کف خودروی‌تان نصب نموده و نگران موکت خودروی‌تان نباشید. می‌توانید بعد از هربار سواری با مهمان کوچولو این کفپوش‌ها را از داخل خودرو خارج کنید و بتکانید و بعد به سادگی در جای خود نصب کنید.

 

محافظت بیشتر

اگر بر روی نظافت اتاق داخلی خودروتان وسواس دارید و همزمان نمی‌توانید از بیرون بردن حیوان خانگی‌تان چشم‌پوشی کنید، می‌توانید با هزینه اندک، خودروی خود را در برابر کثیفی‌های ایجادشده ناشی‌ از سواری‌دادن به حیوان خانگی‌تان، اندکی ایمن‌تر کنید. یکی از راهکارهای موجود، استفاده از اسپری‌های نانو ضدآب است. می‌توانید بعد از اینکه کاملا خودروتان را تمیز نمودید، تمام سطوح داخلی و خارجی خودروتان را با این محلول اسپری کنید. این اسپری‌ها را می‌توان بر روی سطوح چرمی، پلاستیکی، فلزی، شیشه‌ای، پارچه‌ای و موکتی به کار گرفت. اگرچه این اسپری‌ها دوام بالایی دارند، اما برای شیشه‌ها از اسپری‌های ویژه مراقبت از شیشه استفاده کنید که دوام بالاتری دارند.

در مجموع می‌توان گفت که برای داشتن ماشینی تمیز، بهتر است همیشه مقداری دستمال آشپزخانه، اسپری خوشبوکننده و ژل ضدعفونی کننده همراه خود داشته‌باشید.

برای پاک‌کردن لکه‌های ادرار، استفراغ و بزاق حیوانات از آب و صابون استفاده نکنید، بلکه ابتدا این مواد را به صورت کامل با استفاده از جاروهای آب و خاک پاک کنید و سپس نسبت به از بین بردن لکه اقدام کنید.

شما هم اگر نکته‌ای در نظر دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید.
پذیرای پیشنهادات شما در تلگرام هستیم.

مطالب مرتبط:

*شش ماده که نباید به هیچ وجه کف خودروی‌تان بریزید!

*چرا خودروی شما به کفپوش مناسب احتیاج دارد

*انواع کفپوش خودرو

نظر خود را بنویسید