جشنواره ویژه عید تا عید

15% تخفیف تا عید غدیر خم🎉

گزارش گرندپری فرمولاوان مجارستان

سباستین فتل ، راننده فراری، خط یک رقابت را در اختیار داشت و پشت سر او، هم‌تیمی‌اش، کیمی رایکونن و بوتاس و همیلتون، دو راننده مرسدس، استارت می‌زدند.

مسابقات گرندپری مجارستان ۲۰۱۷

مسابقات گرندپری مجارستان ۲۰۱۷

استارت مسابقه، بسیار هیجان‌انگیز بود و فتل، خیلی سریع مسیر رایکونن را برید و دوباره رهبر رقابت شد. در این میان، مهم‌ترین نکته استارت رقابت، اشتباه لوییس همیلتون بود که باعث شد مکس ورشتپن، خیلی زود از او جلو بیفتد.

در پیچ سوم رقابت، ریکاردو اسپین کرد و در رادیو گفت: «یکی به من زد! فکر کنم مکس بود!» خیلی سریع، پرچم زرد بالا رفت تا به وضعیت خودروی ریکیاردو رسیدگی شود.

حرکات آهسته نشان می‌داد که همیلتون، خیلی سریع از دو راننده مرسدس عقب افتاد اما لاستیک‌های خودروی ورشتپن، در پیچ سوم کمی قفل کردند و باعث برخورد او و ریکیاردو و درنهایت، اسپین هم‌تیمی‌اش شد.

راننده استرالیایی شانس آورد که ماشینش بعد از این اسپین، صدمه زیادی ندید. با اینکه قفل کردن لاستیک‌های ورشتپن، ناخواسته بود اما ریکیاردو حسابی از هم‌تیمی جوان و ریسینگ‌لاین هجومی‌اش، عصبانی بود.

در ادامه، همیلتون خیلی سریع به ورشتپن رسید و رقابتی چرخ‌به‌چرخ با او داشت اما نوجوان ردبولی‌ها کم نیاورد! در این میان، رقابت حساسی نیز بین پرز، آلونسو و ساینتز برای کسب رده ششم به وجود آمده بود که با موفقیت ساینتز به پایان رسید.

ضمنا ورشتپن، جریمه ۱۰ ثانیه‌ای برای برخورد با ریکیاردو دریافت کرد. بعد از استارت پرهرج‌و‌مرج گرندپری مجارستان، فتل توانست فاصله خود با هم‌تیمی‌اش را به بیش از دو ثانیه برساند تا شانس پیروزی‌اش، افزایش یابد.

کم‌کم رایکونن نیز از دیگر رقبا فاصله گرفت و فاصله او با بوتاس، به ۵٫۶ ثانیه رسید. دقایقی بعد، رومن گروژان، به‌طرز ناراحت‌کننده‌ای از رقابت کنار رفت. به نظر می‌آید که بخشی از چرخ او دچار صدمه شده است.

اما صحبت‌های فتل در رادیو تیم، شوک بزرگی به بیننده‌ها و هم‌تیمی‌هایش وارد کرد: «وقتی مستقیم حرکت می‌کنم، فرمان به سمت راست تمایل دارد؛ به نظرم این وضع، دارد بدتر می‌شود». کم‌کم همه راننده‌ها به پیت‌استاپ می‌آیند تا لاستیک‌ خودروهایشان را عوض کنند.

وضعیت جالبی در صدر رقابت رخ می‌دهد؛ فتل، خوب نشان نمی‌دهد و رایکونن، تایم‌های سریعی را به نام خود ثبت می‌کند. کیمی، به دنبال برد این رقابت است اما فتل، تنها امید قهرمانی فراری محسوب می‌شود پس آن‌ها نمی‌خواهند راننده آلمانی‌شان را بی‌دفاع رها کنند و هر کاری برای حفظ او در عنوان جلودار رقابت، انجام می‌دهند.

در دور چهل و هفتم، به دستور تیم مرسدس، والتری بوتاس راه را برای همیلتون باز می‌کند تا به رده سوم بیاید و به دنبال گرفتن کیمی رایکونن باشد؛ همیلتون، دورهای سریعی را ثبت می‌کند.

او فاصله‌اش با فتل را کم می‌کند اما از آ‌ن‌سو، اختلافش با همیلتون نیز به حدود ۱ ثانیه می‌رسد. در حالی که خود رایکونن هم فاصله‌ای در همین حدود با فتل دارد، از تیمش درخواست می‌کند که اجازه سبقت از فتل را به او بدهند.

فراری در جواب می‌گوید به فتل گفته‌اند که سریع‌تر حرکت کند و به کیمی می‌گویند با او بماند. همیلتون بهتر و بهتر می‌راند اما رایکونن هم روز خوبی دارد و کم‌کم وارد رنج دی‌آر‌اس فتل شده است و آماده سبقت گرفتن از او می‌شود.

در پایان مسابقه اما سباستین فتل بود که موفق شد در مجارستان عنوان قهرمانی را کسب و پیش از تعطیلات تابستانی، صدر جدول رقابت‌های ۲۰۱۷ را حفظ کند.

سباستین فتل: مسابقه سختی بود

سباستین فتل توانست پیروز مسابقه فرمولاوان مجارستان ۲۰۱۷ باشد. او توضیح داد که از همان دورهای ابتدایی باید با مشکل کنترل فرمانش کنار می‌آمد تا بتواند چهارمین برد فصلش را کسب کند.

سباستین فتل

سباستین فتل

فتل از پول پوزیشنی که گرفته بود در استارت حفاظت کرد ولی به دلیل مشکل کنترل فرمانش زمان را از دست می‌داد و فاصله‌اش با هم‌تیمی‌اش، کیمی رایکونن کم‌تر می‌شد.

فتل این فاصله‌ کم با رایکونن را در تمام طول مسابقه حفظ کرد و از طرفی آن‌ها توسط لوئیس همیلتون هم تحت فشار بودند؛ همیلتونی که به یک ثانیه‌ای آن‌ها نیز رسید. در نهایت هر دو راننده فراری توانستند فاصله‌شان را حفظ و در بوداپست به مقام اول و دوم دست پیدا کنند.

فتل حالا در جدول قهرمانی ۱۴ امتیاز بیشتر از همیلتون دارد. فتل بیان کرد: «من در آسمان‌ها هستم، واقعا مسابقه‌ سختی بود، شاید این‌طور به نظر نمی‌رسید ولی سه یا چهار دور پس از رفتن ماشین ایمنی سرم خیلی شلوغ شد.

یک چیزی درست نبود، نمی‌دانم چرا! اما هدایت ماشین به کناره‌ها کشیده می‌شد. به نظر می‌رسید بدتر هم می‌شود، من سعی می‌کردم که از کرب‌ها دور بمانم و از ماشینم حفاظت کنم. واقعا آسان نبود.

به کیمی هم اجازه عبور ندادم، مشخص بود که می‌توانست سریع‌تر باشد، من سرعت کافی نداشتم». همچنین فتل درباره‌ مشکل فنی ماشینش گفت: «باید آن را بررسی کنیم. راستش را بخواهید الان که مسابقه را برده‌ایم، دیگر اهمیت ندارد. حس عجیبی داشت چون اساسا داشت ماشین را به چپ می‌برد. شما روی خط مستقیمی حرکت می‌کنید ولی ماشین مستقیم حرکت نمی‌کند. در پیچ‌های به سمت راست مشکلی نبود ولی در پیچ‌های چپگرد باید به آن عادت می‌کردید. بعد از چند دور عادت می‌شود ولی هرچه‌قدر می‌گذرد، بدتر و بدتر می‌شود و شما باید بیشتر در ذهن خود فکر کنید که حالا چه کار کنید. بعد از این مسابقه دیگر مطمئن هستم دلیلی وجود دارد که فرمان مستقیم و به یک سمت جهت نگرفته است».

لوئیس همیلتون: زیر حرفم نمی‌زنم

لوئیس همیلتون پس از آنکه در آخرین دور گرندپری مجارستان جایگاه سوم را به والتری بوتاس پس داد، می‌گوید زیر حرفش نمی‌زند و به قول خود عمل کرده است.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

پس از پیت‌استاپ‌ها، مرسدس به لوئیس همیلتون اجازه داد تا از هم‌تیمی خود سبقت بگیرد و فرصت حمله کردن به فراری‌ها را داشته باشد. سباستین فتل با فرمان خود به مشکل خورده و در نتیجه کیمی رایکونن را عقب نگه داشته بود.

راننده بریتانیایی مرسدس نتوانست راهی به رده‌های بالاتر پیدا کند و قول داد جایگاه بوتاس را به او برگرداند؛ کاری که او آن را تا انتهای مسابقه به تعویق انداخت تا مکس ورشتپن نتواند جایگاه هیچ‌یک از مرسدس‌ها را از چنگ‌شان در بیاورد.

رده چهارمی همیلتون به این معناست که او حالا ۱۴امتیاز با سباستین فتل در جدول قهرمانی فاصله دارد. اما قهرمان سه دوره جهان می‌گوید این چند امتیاز هزینه‌‌ای بوده که او برای پس دادن جایگاه بوتاس به وی پرداخت می‌کرده است.

 

 

 

همیلتون در پایان مسابقه گفت: «چنین کاری در رقابت قهرمانی سخت است اما من پای حرف خود می‌مانم. گفته بودم که اگر نتوانم از آنها (رایکونن و فتل) سبقت بگیرم، جایگاه را به او پس خواهم داد. کم کردن سرعت به مدت هفت ثانیه کار دشواری است و من نگران واگذار کردن جایگاهم به ورشتپن بودم اما خوشبختانه این اتفاق رخ نداد». همیلتون همچنین از خراب شدن ارتباط رادیویی که باعث شد نتواند زودتر از بوتاس جلو بزند، ناخشنود بود: «اتفاق خوبی نبود اما در انتها مشکل رفع شد و ما به بهترین شکل آن را مدیریت کردیم. نمی‌دانم چرا فراری‌ها آرام حرکت می‌کردند. فکر می‌کردم می‌خواهند از آسیب دیدن لاستیک‌ها جلوگیری کنند و پس از آن سرعت خود را بالا می‌برند اما این اتفاق رخ نداد. من سرعت لازم برای رسیدن به فراری‌ها را داشتم اما پشت سر والتری افتاده بودم و نمی‌توانستم این را به تیم بگویم (مشکل رادیویی). نمی‌دانم چند دور پشت سر او مانده بودم اما لاستیک‌های خودرویم فرسوده شدند. پس از پیشی گرفتن از والتری هر کاری می‌توانستم انجام دادم اما پس از آن‌که پشت چند خودروی لپ‌شده قرار گرفتم و روی تکه‌های لاستیک خارج از پیست رفتم لاستیک‌هایم فرسوده شدند».

بوتاس: از همیلتون به‌خاطر خوش‌قولی‌اش ممنونم

والتری بوتاس، راننده تیم مرسدس پس از پایان مسابقه مجارستان و کسب رتبه سوم، از هم‌تیمی‌اش، لوئیس همیلتون به‌خاطر رفتاری که در پیچ‌های پایانی دور آخر مسابقه از خودش نشان داده بود، تشکر کرد.

همیلتون پس از پیت‌استاپ پشت سر بوتاس وارد پیست شده بود و به دستور تیم، بوتاس اجازه داد همیلتون از وی سبقت بگیرد تا شاید بتواند با فشار روی ماشین، رتبه رانندگان تیم فراری را تهدید کند.

اما همیلتون برای دورهای متعددی پشت ماشین کیمی رایکونن گیر افتاده بود و هیچ راهی برای سبقت‌گیری پیدا نکرد و در این مدت از بوتاس نیز فاصله گرفته بود اما به هر صورتی که بود، لوئیس به قولش عمل کرد و با کم‌کردن سرعت در پیچ‌های پایانی اجازه داد نه‌تنها فاصله چند ثانیه‌ای خودش و والتری جبران شود، بلکه رتبه سوم والتری را نیز به وی پس داد.

«از لوئیس متشکرم که به قولش عمل کرد، من برای اینکه بتواند به رانندگان تیم فراری برسد، مسیر را باز کردم. متاسفانه به‌رغم سرعت بالا و زمان‌های خوبی که ثبت می‌کردیم، موفق نشدیم دو راننده تیم فراری را از کسب رتبه اول و دوم باز داریم.

در مورد آغاز مسابقه هم باید بگویم که شروع متوسطی داشتم، نمی‌توانستم در پیچ یک برای کسب رتبه حمله کنم و در تعویض دنده از یک به دو دچار مشکل شدم.

تیم فراری با لاستیک‌های سوپرسافت خیلی قدرتمند به نظر می‌رسید اما مشکلی که سباستین فتل با ماشینش داشت، مسابقه را هیجان‌انگیز‌تر کرد. من و لوئیس با ارتباط رادیویی مشکل داشتیم و نمی‌دانم ایراد کار کجا بود.

در مواردی سعی کردم به کیمی نزدیک شوم تا از او سبقت بگیرم اما همه تلاش‌هایم به در بسته خورد. پس از این بود که تصمیم گرفتیم جای من و لوئیس عوض شود و لوئیس به جای من برای سبقت‌گیری از کیمی و بعد از آن سباستین تلاش کند.

لوئیس سبقت گرفت و من مشکل جدیدی پیدا کردم، راننده‌هایی که یک دور عقب افتاده بودند، ترافیک بدی درست کرده بودند و فاصله من و لوئیس رفته‌رفته بیشتر می‌شد.

تیم به من قول داده بود اگر استراتژی تعویض جایگاه من و لوئیس پاسخ ندهد، رتبه من بازگردانده خواهد شد که این اتفاق افتاد و من از این بابت خیلی خوشحال هستم.

فکر نمی‌کنم هیچ هم‌تیمی دیگری به‌جز لوئیس در چنین موقعیتی که می‌توانست روی سکو برود، به این شکل به قول خود عمل کند. واقعا از این بابت خوشحال هستم».

با پایان گرندپری مجارستان ۲۰۱۷ ، فاصله امتیازی دو تیم مرسدس و فراری به ۳۹ امتیاز رسید. مرحله بعدی رقابت‌ها، پس از تعطیلات حدود یک ماه دیگر برگزار خواهد شد.

نظر خود را بنویسید