13 جاده منحصر به فرد جهان را بشناسید

فارغ از نوع خودرویی که استفاده می‌کنید، جاده در رانندگی شما اهمیت بالایی دارد. با اینکه هر جاده‌ای منحصر به‌فرد است و ویژگی‌های خاص خود را دارد، اما 13 جاده در جهان وجود دارد که به اندازه‌ای منحصر به فرد هستند که به جاذبه توریستی تبدیل شده‌اند و رانندگان از مسیرهای طولانی صرفا جهت تجربه‌کردن رانندگی در آن‌ها، به این جاده‌ها کشیده می‌شوند.

بیشتر این جاده‌ها در کتاب رکوردهای گینس به عنوان جاده‌های برتر و رکورد دار ثبت شده‌اند اما برخی از آن‌ها نیز به صورت رسمی رکورد دار دسته‌بندی خاص خود شناخته نشده‌اند با این وجود، این جاده‌ها به اندازه جاده‌های رکورد دار نفس‌گیر و جذاب هستند.

طولانی‌ترین جاده

نام جاده: بزرگراه شماره‌یک استرالیا، استرالیا
طول جاده: 9000 مایل

طولانی‌ترین جاده

این جاده، بلندترین جاده یک‌سره جهان است که به صورت کامل دورتا دور استرالیا را فرامی‌گیرد. این جاده کلان شهرهایی همانند ملبورن، سیدنی و پرث را به یکدیگر و به تعدادی از شهرهای کوچک‌تر متصل می‌کند. بخشهایی از این جاده از فضاهای غیرمسکونی و غیر شهری می‌گذرد.

 

یک‌راست ترین جاده

نام جاده: بزرگراه شماره ده عربستان، عربستان
طول جاده مستقیم: 149 مایل جاده یک‌راست

طولانی‌ترین جاده یکراست

آیا شما هم فکر می‌کنید که چنین جاده‌ای به منظور متصل‌کردن دو شهر و یا چندین ناحیه‌شهری به یکدیگر ساخته شده‌است؟ در این صورت باید بدانید که هدف از ساختن این جاده، ایجاد جاده‌ای اختصاصی به منظور متصل کردن بزرگراه‌های 75 و 95 برای پادشاه عربستان بوده‌است. طی‌کردن این جاده با سرعت متوسط، 2 ساعت زمان می‌برد.

پر پیچ‌و‌خم‌ترین جاده

نام جاده: خیابان لمبارد، سانفرانسیسکو
پیچ و خم ها: 1440 درجه پیچ در 400 متر

لمبارد، سانفرانسیسکو

لمبارد سانفرانسیسکو در سال 1920 به منظور ایجاد دسترسی آسان‌تر به ساختمان‌های دو‌طرف خیابان ایجاد شده‌است. خیابانی که پیش‌تر در این محل بود، شیب مستقیم بسیار بالایی داشت و رانندگی در آن بسیار سخت بود. این خیابان در حال حاضر دارای محدودیت سرعت 5 مایل در ساعت می‌باشد.

مرتفع‌ترین جاده

نام جاده: جاده احاطه‌کننده منطقه یوترانکو در بولیوی
ارتفاع: 5790 متر ارتفاع از سطح دریا

مرتفع ترین جاده

با وجود این‌که از این جاده اثری در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیست، این جاده را می‌توان بلندترین جاده جهان با 5790 متر ارتفاع از سطح دریا دانست. در این جاده، اثری از راه‌سازی و مهم‌تر از آن، اکسیژن نیست. با وجود این‌که ممکن است برای تنفس در این جاده به مشکل بربخورید، اما رانندگان بسیاری صرفا برای لذت‌بردن از مناظر این جاده، به این منطقه می‌روند.

کم‌ارتفاع‌ترین جاده

نام جاده: بزرگراه شماره 90، اسرائیل
ارتفاع: 393 متر زیر سطح دریا

 

کم ارتفاع ترین جاده

این جاده با ارتفاع 393 متر زیر سطح دریا، در ساحل دریاچه نمکی قراردارد که دارای گونه‌های دریایی فراوانی است و مقصد تفریحی بسیاری از غواصان است.

سردترین جاده
نام جاده: جاده M56 (معروف به جاده استخوان‌ها)، روسیه
سردترین دما: دمای منفی67.7 سلسیوس

جاده استخوانها

این جاده یکی از شرقی‌ترین جاده‌های روسیه است. زندانیان بسیاری در حین ساختن این جاده 1258 مایلی جان خود را از دست دادند و در زیر جاده دفن شده‌اند به همین دلیل به این جاده، جاده استخوان‌ها گفته می‌شود. حتی اگر بتوانید روشی را برای گرم‌ماندن در این جاده پیدا کنید، این احتمال وجود دارد که مورد حمله خرس قرار بگیرید. بنابراین این جاده بسیار خطرناک است.

 

قدیمی‌ترین جاده

نام جاده: ویا آپیا، ایتالیا
قدمت: 312پیش از میلاد مسیح

قدیمی ترین جاده

این جاده که در جنوب شرقی ایتالیا قرار دارد و قدمت آن به 312 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، در برخی از بخش‌ها هنوز استفاده می‌شود. این جاده به عنوان جاده‌ای نظامی توسط یکی از کنسول‌های رومی با استفاده از سنگ‌های آذرین ساخته شده‌است. البته امروزه از این جاده تنها به عنوان مسیری برای پیاده‌روی گردش‌گران در اطراف رم استفاده می‌شود.

طولانی‌ترین تونل

نام جاده: تونل لردال، نروژ
طول تونل: 1.5 مایل

طولانی ترین تونل

تونل لردال در جاده بین برگن و اوسلو قرار دارد و با داشتن 15.2 مایل طول، طولانی‌ترین تونل در جهان است که با هزینه 113.1 میلیون دلار ساخته شده‌است. اگر چه طولانی‌ترین تونل ساخته‌شده در مسیر راه‌آهن با طول 35.5 مایل در کشور سوئیس ساخته‌شده‌است، اما تونل لردال را می‌توان طولانی‌ترین جاده‌ای دانست که رانندگی در آن بسیار لذت‌بخش خواهدبود.

عریض‌ترین جاده

نام جاده: بزرگراه 12 لاینه عظیم، برزیلا، برزیل
عرض جاده: 250 متر

عریض ترین جاده

این جاده عریض که در پایتخت برزیل، برزیلا قراردارد دو میدان را به یک‌دیگر متصل می‌کند و لاین‌های مقابل آن توسط فضای سبز عریضی از یک‌دیگر جدا می‌شوند.

جنوبی‌ترین جاده

نام جاده: جاده بین ایستگاه مک‌موردو و ایستگاه اسکات آموندنسن، قطب جنوب

جنوبی ترین جاده

این جاده با استفاده از یخ خورد‌شده و کوبیده‌شده ساخته شده‌است و 900 مایل طول دارد. عبور کامیون‌های تدارکات از این جاده بین این دو ایستگاه 40 روز کامل طول می‌کشد. البته این زمان برای خودروهای سبک‌تر و کم‌وزن‌تر، کاهش می‌یابد و نشان می‌دهد چقدر شرایط حمل و نقل در قطب جنوب دشوار است.

عمیق‌ترین تونل بلند

نام جاده: تونل ایکسوند، نروژ
ارتفاع: 287 متر زیر سطح دریا

عمیق ترین تونل

تونل ایکسوند نروژ، بلندترین تونلی است که در زیر سطح آب قرار دارد. هزینه ساخت این تونل 53 میلیون یورو است و جزیره هاریدلانگ را به کرانه ساحلی آن متصل می‌کند و 4.8 مایل طول دارد. حقیقت جالب دیگر راجع به این تونل، شیب بالای عمیق‌ترین نقطه آن به نسبت خروجی تونل است که تقریبا دو برابر شیب مجاز چنین تونل هایی است.

طولانی ترین پل

نام پل: آزاد راه بانگ نا، بانکوک
طول پل:33.5 مایل

طولانی ترین پل

آزاد راه بانگ نا که در تایلند قراردارد، طویل ترین پل در جهان است و با استفاده از 3.84 میلیون تن بتند ساخته شده است و در مجموع 770 میلیون یورو هزینه ساخت داشته است. ساخت این پل در سال 200 به هدف کاهش مشکلات شهری آغاز شد و پنج سال بعد پایان یافت.

بلندترین پل

نام پل: پل میلو، فرانسه
بیشترین ارتفاع پل:244.96 متر

بلندترین پل

پل میلو در دره تارن فرانسه بلندترین پل در جهان است که در بلندترین نقطه 344.96 متر ارتفاع دارد. این پل که توسط مهندسان انگلیسی طراحی شده است، 2460 متر طول دارد و بخشی از بزرگراهی است که پاریس را به سواحل مدیترانه متصل می کند. ساخت این پل 11 سال به طول انجامید و در مجموع 272 میلیون یورو برای ساخت این پل هزینه شده است.

 همچنین بخوانید:

*9 حقیقت جالب در مورد طراح ایرانی رضوانی‌موتورز

*10 مورد از به‌ترین خودروهای هیبریدی که می‌توان امروزه خریداری کرد را بشناسید!

*شش مرحله دستیابی به سامانه کاملا خودران در خودروها

 

نظر خود را بنویسید