5 روش برای مراقبت از خودرو در زمستان

 

قبل از فرارسیدن سرما، بهتر است روش‌های مراقبت از خودرو در فصل سرد را مرور کنیم. مراقبت از خودرو در زمستان شامل موارد متعددی می شود که از جمله آنها می‌توان به نظافت کامل خودرو، بررسی رنگ بدنه برای عدم وجود پریدگی و استفاده از درزگیر و واکس اشاره نمود. در ادامه به بررسی پنج مورد از مهم‌ترین تکنیک‌های مراقبت از خودرو در فصل سرد می‌پردازیم.

 1.  استفاده از کفپوش‌های کاملا ضدآب
  در زمستان باید تا حد ممکن مانع از نفوذ برفاب‌ها به موکت کف خودرو بشوید. چرا که این برفاب‌ها معمولا حاوی مقداری نمک هستند که در زمستان برای جلوگیری از یخبندان استفاده می‌شود. با نفوذ این نمک‌های به‌جا‌مانده از ذوب‌شدن یخ و برف به کف خودروی‌تان نه تنها موکت خودرو لک می‌شود، بلکه اگر نمک به فلز بدنه خودرو برسد باعث پوسیدگی کف خودروی شما خواهد شد. این موضوع به ویژه در سمت راننده که بیشتر مورد استفاده است اهمیت بالایی دارد. بنابراین بهتر است از کفپوش‌های کاملا ضدآب در فصل سرما استفاده کنید.

 اهمیت استفاده از کفپوش ضدآب

 1.  انتخاب جای پارک مناسب
  ممکن است پارک کردن در یک پارکینگ دارای سیستم گرمایشی در درجه اول بسیار دلپذیر به نظر برسد اما به خاطر داشته‌باشید که اگر کمی از برفاب همراه با کفش‌های شما به کف خودروی‌تان رسیده‌باشد و خودرو را در محیط گرم قرار بدهید، برفاب ذکر شده به سرعت آب ‌می‌‌شودو به سادگی به کف خودروی‌تان نفوذ نموده و باعث ایجاد پوسیدگی در کف خودرو خواهد شد. اگرچه پارک کردن در فضای سرد بیرونی هم چندان خوشایند نخواهد بود و ممکن است خودروی شما در معرض برف و باران قرار بگیرد، اما حداقل احتمال پوسیدگی کف و لکه شدن موکت داخلی بر اثر ذوب شدن برفاب وجود نخواهد داشت. بنابراین انتخاب جای مناسب برای پارک کردن با توجه به توضیحات فوق به عهده شما خواهد بود. اما پیشنهاد ما این است که در روزهایی که بارندگی وجود ندارد جای امنی را در حاشیه خیابان برای پارک کردن خودروی‌تان انتخاب کنید.
 1. نظافت منظم
  بهتر است در طول زمستان خودروی خود را هر ده روز یک‌بار بشویید و بهتر است که این کار را در روزهایی که دمای هوا چندان پایین نیست و در طول روز انجام بدهید تا هرچه سریع‌تر خودروی‌تان خشک بشود. چه در صورتی که خودروی‌تان را در منزل می‌شویید و چه در کارواش، بهتر است که از آب گرم و اسفنج‌های نرم استفاده‌کنید تا بدنه خودروی‌تان دچار خراشیدگی نشود. می‌توانید از مقداری آب گرم و جوش شیرین برای زدودن نمک‌های به‌جا‌مانده بر روی بدنه خودرو و زیر خودروی‌تان استفاده کنید. فراموش نکنید تمیزکردن زیر خودرو در زمستان بسیار مهم است، چرا که مقداری نمک می‌تواند دردسر بزرگی را برای شما ایجاد کند.

 2. خشک کردن کامل
  پس از اینکه خودروی‌تان را به خوبی تمیز نمودید حتما خودرو را به صورت کامل خشک‌کنید. برای رفع رطوبت داخل خودرو بهتر است که کمی درهای خودرو را باز بگذارید. برای خشک کردن بخش‌هایی که ضدآب نیستند می‌توانید از سشوار با دمای پایین استفاده کنید.
  بعد از این‌که خودروی خود را به خوبی خشک نمودید، واکس زدن مجدد را فراموش نکنید. برای بهتر نشستن واکس بر روی خودروی‌تان می‌تواند از سشوار استفاده کنید و یا اسفنج را هربار پیش‌از استفاده گرم کنید.

 

 1.   با احتیاط برانید
  از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر راننده‌ای با آن مواجه می‌شود، رانندگی در زمستان است. چرا که رانندگی در زمستان، خطر تصادف را چند برابر میکند. برای مواجهه با این چالش بهتر است تا جای ممکن با احتیاط رانندگی کنید و سعی کنید تکنیک‌های رانندگی در زمستان را هرچه سریع‌تر بیاموزید. 

همچنین بهتر است در زمستان سعی کنید نمک کمتری به سطح خودروی‌تان برسد. برای این امر بهتر است سعی کنید از قسمت‌هایی که برف زیادی در آن انباشه شده‌است عبور نکنید، سعی کنید از چاله‌هایی که مقدار زیادی آب و برفاب در آنها انباشته شده‌است اجتناب کنید.

همچنین بخوانید:

*4 روش برای مراقبت از داخل خودرو در اقلیم‌های گرمسیر

*چرا خودروی شما به کفپوش مناسب احتیاج دارد؟

*شش ماده که نباید به هیچ وجه کف خودروی‌تان بریزید!

نظر خود را بنویسید