5 عامل خالی‌شدن باتری خودروی را بشناسید!

ممکن است برای‌تان پیش آمده‌باشد که برای رسیدن به جایی بسیار عجله داشته‌باشید اما خودروتان روشن نشود. حتما برای‌تان سوال خواهد شد که دلیل روشن‌نشدن خودروتان چیست؟

دلایل مختلفی برای روشن‌نشدن خودرو وجود دارد که در ادامه 5 مورد از پرتکرارترین دلایل را بررسی می‌کنیم.

 

باتری خودرو

  1.  فراموشی!

اگر مدت زمان زیادی است که راننده هستید و تجربه بالایی در رانندگی دارید، احتمالا حداقل یک‌بار این مشکل را داشته‌اید که فراموش کرده‌باشید چراغ‌ها را خاموش کنید و یا بخشی از خودرو را که به برق احتیاج دارد، روشن باقی گذاشته‌باشید. در این حالت باتری خودروی شما در طول شب خالی می‌شود و خودروی شما در روز بعد روشن نخواهد شد. در خودروهای جدید برای بیشتر بخش‌های خودرو سیستم هشدار طراحی شده‌است، اما برخی از خودروها برای کلیه بخش‌ها سیستم هشدار ندارند و اگر روشن باقی بمانند، باتری خودروی شما کاملا خالی خواهد شد.

 

  1.  خالی‌شدن ویروسی

گاهی اوقات حتی بعد از خاموش‌کردن بخش‌های مختلف خودرو، سیستم به کار خود ادامه می‌دهد و خاموش نمی‌شود. البته برخی از این مصارف عادی هستند. به عنوان مثال ساعت، رادیو و سیستم‌های هشدار به مقداری انرژی برای عمل‌کرد خود احتیاج دارند و انرژی مورد نیازشان را از باتری تامین می‌کنند. اما خالی‌شدن ویروسی باتری در حالتی است که خودروی شما دارای نقص الکتریکی باشد و مقدار انرژی کشیده‌شده از باتری را بالا ببرد و باتری خودروی شما را خالی کند.

 

  1.  مشکل در شارژشدن باتری

اگر سیستم شارژ باتری شما به درستی کار نکند، میزان شارژ باتری خودروی شما حتی در حین رانندگی نیز کاهش خواهد‌یافت. در بسیاری از خودروها از ترانزیستور برای روشن‌کردن چراغ‌ها، رادیو و دیگر سیستم‌های برقی استفاده می‌شود و در این حالت اگر باتری مشکل شارژشدن داشته‌باشد، باتری شما حتی زودتر هم خالی می‌شود. در صورتی که باتری خودروی شما مشکل شارژشدن داشته‌باشد بهتر است که خودروی خود را به درمانگاه تخصصی سیستم برق و باتری خودرو ببرید!

 

  1.  دیود ترانزیستور ناقص

ترانزیستور در یک خودرو نقش شارژ کردن باتری و تامین انرژی بخشی از قطعات را بر عهده دارد. اگر ترانزیستور خودروی شما دیود ناقصی داشته‌باشد، باتری خودروی شما خالی خواهد شد. اگر دیود ترانزیستور خودروی شما خراب باشد، حتی در صورت خاموش بودن خودرو، جریان برق قطع نخواهد شد و باتری خودروی شما در طول شب خالی خواهد شد.

 

  1.  قدیمی‌بودن باتری

اگر باتری خودروی شما قدیمی باشد، به صورت کامل شارژ نخواهد شد. اگر به صورت مداوم مشکل روشن نشدن خودروتان را دارید، بهتر است باتری خودروتان را عوض کنید. به طور کلی بهتر است که باتری خودرو را هر 4-5 سال یکبار عوض کنید.

 

در مجموع می‌توان گفت داشتن باتری مشکل‌ساز می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در موارد این‌چنینی بهتر است که سیستم برق و باتری خودروتان را بازبینی کنید و از وقوع مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

 

همچنین بخوانید:

*5 نکته برای رانندگی ایمن‌تر در زمستان

*5 روش برای مراقبت از خودرو در زمستان

*4 روش برای خشک کردن سریع‌تر صندلی‌های خودروی شما

نظر خود را بنویسید