5 نکته برای رانندگی ایمن‌تر در زمستان

با آغاز نیم‌سال دوم و فصل سرد، روزها کوتاه‌تر شده‌اند و هوا خیلی زودتر تاریک می‌شود و پایان روز کاری با ساعات تاریک‌شدن هوا متناظر می‌شود. همه ما تجربه رانندگی در هوای گرگ‌و‌میش را داریم و به خوبی آگاهیم که رانندگی در نور کم چقدر آزاردهنده خواهد بود. مشکل عمده‌ای که در نور کم ایجاد می‌شود عدم تشخیص به موقع موانع و عابرین پیاده است.

نکته جالبی که کمتر بدان توجه شده‌است، بالا رفتن آسیب‌پذیری دوچرخه‌سوارن و عابرین پیاده در این شرایط و در تصادف با خودروها است. در ادامه این مطلب، پنج راهکار را بررسی می‌کنیم که در داشتن رانندگی ایمن در ساعات تاریکی به ما کمک می‌کنند.

در فصل سرما دوچرخه سواران آسیب پذیرترند

1.باز نگه‌داشتن فضای دید

در فصل سرما، با کاهش نور خورشید و افزایش رطوبت میدان دید در حین رانندگی به مقدار زیادی کاهش می‌یابد. بنابراین بسیار مهم است که تا جای ممکن بتوانید بازترین فضای دید را برای خود فراهم کنید. بهتر است در این فصل زمان بیشتری را صرف تمیز نگه‌داشتن شیشه‌ها و آینه‌های خودروی‌تان بکنید. همچنین از ترکیبات ضدبخار برای پاک‌سازی شیشه‌ها و آینه‌ها استفاده کنید. در هنگام طلوع و غروب آفتاب، نور خورشید به صورت افقی می‌تابد و بهتر است اگر در این ساعات در حین رانندگی هستید حتما آفتاب‌گیر مناسب به همراه داشته‌باشید.

2.چراغ‌ها را چک کنید

معیوب‌بودن حتی یکی از چراغ‌ها، می‌تواند خطر بالایی را در این فصل ایجاد کند. از یک نفر در خواست کنید که هنگام تست کردن چراغ‌های خودروی‌تان به شما کمک کند و به صورت مرتب عملکرد درست این چراغ‌ها را چک کنید. از کار افتادگی هریک از این چراغ‌ها خطر تصادف بالقوه با یک متور سوار را به شما گوش‌زد می‌کند. دیدن و دیده‌شدن در فصل سرما، مهم‌ترین ابزار ایمنی برای جلوگیری از تصادف است.

3.مراقب جاده‌های لغزنده باشید.

سطح جاده‌ها در فضای سرد و مرطوب تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن‌است کنترل حرکت را برای شما بسیار دشوار کند. سرعت خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مناسب شرایط سطح جاده باشد. در سطوح لغزنده در پیچ‌ها مراقب دوچرخه‌سواران و عابرین پیاده باشید.

4. عجله نکنید.

در تقاطع‌ها عجله نکنید. در روزهای آفتابی که نور به اندازه کافی هست، با یک نگاه سریع می‌توانید تغییر مسیر بدهید و تصمیم بگیرید اما در روزهای ابری و در مواقع تاریکی برای دور زدن عجله به خرج ندهید، به خوبی دقت کنید و در صورتی که مطمئن شدید دوچرخه‌سوار و عابری در مسیر شما قرار ندارد مسیر خود را تغییر بدهید.

5.مراقب نقاط پرخطر باشید.

تقاطع‌ها بسیار متفاوتند و ممکن است برخی از آنها پرتردد تر و خطرناک‌تر باشند و نتوان به سادگی تردد دوچرخه‌سواران و عابران پیاده را در آن‌ها دید. در این نقاط، اهمیت نکات ذکر شده همانند داشتن فضای باز، تنظیم سرعت مناسب و صبوربودن به خوبی مشخص می‌شود. اگر در مسیرتان تصمیم گرفتید دور بزنید، ابتدا ترافیک پشت سرتان را بررسی کنید.


همچنین بخوانید: 

*4 روش برای خشک کردن سریع‌تر صندلی‌های خودروی شما

*5 روش برای مراقبت از خودرو در زمستان

نظر خود را بنویسید

نظرات

بسیار عالی
۱۳۹۶/۷/۲۴