اعلام زمان تحویل پژو 301 ایرانی به مشتریان

اعلام زمان تحویل پژو 301 ایرانی به مشتریان

مدیر عامل ایران خودرو همزمان با راه‌اندازی خط تولید پژو 301 از زمان تحویل آن خبر داد.

هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به خودکفایی 80 درصدی تولید قطعات پژو تا پایان سال گفت: در فاز اول تولید این خودرو از موتور EC5 بهره بردیم.

زمان تحویل پژو 301 تولیدی داخل کشور :

57909790.jpg

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در مراسم افتتاح خط تولید پژو 301 با اعلام اینکه اولین سری تولیدات خودرو پژو 301 تا پایان سال و نهایتا تا اردیبهشت 99 به مشتریان تحویل خواهد شد، گفت: بعد از خروج پژو بین تولید محصول 301 و 2008 یکی را باید انتخاب می کردیم که ما با توجه به شرایط 301 را انتخاب کردیم. قصد داریم در سال چهارم تولیدات این خودرو را به 250 هزار دستگاه درسال برسیم.

هاشم یکه زارع اذعان داشت: با شروع تحریم ها در سال 90 و 91 شرکت پژو با وجود قرارداد همکاری این شرکت با ایران خودرو این شرکت ایران را ترک کردند و ایران خودرو با خلع روبرو شد .

وی تصریح کرد: در برهه بعدی و قبل از شروع تحریم های جدید مجددا با پژو وارد مذاکرات شدیم .هدف ما در قرارداد جدید پیمودن راه سابق نبود. بلکه ایران خودرو همزمان با انجام مذاکرات با این شرکت روی قوای محرکه نیز کار می کرد. شرکت های خارجی قصد داشتند قراردادی مشابه قرارداد گذشته با ما ببندند اما ما اینکار را نکردیم و در نهایت قرارداد خوبی تنظیم کردیم. خارجی ها در قرارداد خود خواستار بیشترین منافع برای خود بودند اما ما با جلوگیری از تکرار تجربه تلخی که در ارتباط با رنو داشتیم این بار قرار خوبی تنظیم کردیم . نقطه عطف این قرارداد داخلی سازی قطعات بود که طی آن شرکت پژو پذیرفت که در داخلی سازی قطعات نیز همکاری نماید.

یکه زارع بیان داشت: بنابراین با ورود پژو نه تنها فعالیت سابکو متوقف نشد بلکه قطعه سازان داخلی هم همکاری کردند تا ما امروز بتوانیم به این موفقیت- تولید خودرو پژو 301- دست یابیم. میزان خودکفایی این خودرو در حال حاضر 60% است که امیدواریم تا پایان سال 98 به خودکفایی 80% این خودرو دست یابیم .

مدیر عامل شرکت ایران خودرو با اعلام اینکه اولین سری تولیدات این خودرو تا پایان سال و نهایتا تا اردیبهشت 99 به مشتریان تحویل خواهد شد. گفت:بعد از خروج پژو بین تولید محصول 301 و 2008 یکی را باید انتخاب می کردیم که ما با توجه به شرایط 301 را انتخاب کردیم. قصد داریم در سال چهارم تولیدات این خودرو را به 250 هزار دستگاه درسال برسیم .

وی همچنین افزود: در حال حاضر ما خودروهایی پژو 206، 207 و 301 را بدون پژو تولید می کنیم و این موفقیتی است برای ایران خودرو. همچنین با داخلی سازی موفقیت آمیز پلتفرم 301 می توانیم خودروهای زیاد دیگری را نیز با همین پلتفرم تولید کنیم .

یکه زارع با تاکید بر اینکه از دیگر موفقیت ها ، طراحی پلتفرم الکترونیکی توسط ایران خودرو است گفت: ما بر خلاف قراردادهای گذشته که از ترک قراردادها متضرر بودیم اینبار توانستیم بیشتر از 150میلیون یورو طی سالهای گذشته از پژو خسارت اخذ کنیم و این بار بازنده ترک کردن قرارداد ما نبودیم بلکه شرکت پژو بوده است .

مدیر عامل شرکت ایران خودرو اذعان داشت: ما در ایران خودرو علاوه بر تکیه بر جوانان شاغل در شرکت از توان جوانان نخبه خارج از شرکت نیز بهره گرفته ایم که منجر به دو اتفاق خوب که در شهریور ماه و مهرماه شاهد آن خواهیم بود شده است . من در آن روز دست این عزیزان را خواهم بوسید. پویایی، اتکا به جوانان و شرکت های دانش بنیان ما را از تولید کننده خودرو به خودروساز تبدیل خواهد کرد.


وی در پاسخ به این پرسش که باوجود ایرانی بودن درصد بالایی از قطعات پژو ۳۰۱ چرا نام ایرانی بر روی آن گذاشته نشده، گفت: می‌توانیم این محصول را بدون نشان پژو هم تولید کنیم، اما از آنجا که ممکن است تبعات حقوقی داشته باشد فعلا به همین نام تولید می‌شود، زیرا این محصول پیرو همکاری دو خودروساز درحال تولید بود که فرانسوی‌ها ایران را ترک کردند ضمن اینکه ما تولید انواع محصول را بدون اتکا به پژو پیش خواهیم برد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: مجموع سرمایه گذاری برای تولید پژو ۳۰۱ ایرانی و خط‌های مورد نیاز برای آن حدود ۶۰ میلیون یورو بوده است.

یکه زارع درباره تکمیل خودرو‌های دارای نقص هم گفت: هدف این است خودرو‌های برکف مانده را جمع کنیم، هم اکنون هم سیر نزولی موجودی خودرو‌ها در کف کارخانه اتفاق افتاده است ضمن اینکه تولید به سمتی پیش می‌رود که به صورت کامل باشد طوری که در چند ماه آینده به نقطه‌ای خواهیم رسید که تعهدات بروز می‌شود.

نظر خود را بنویسید