انتشار جزئیات بیشتر از طرح محدوده کنترل آلودگی هوا

انتشار جزئیات بیشتر از طرح محدوده کنترل آلودگی هوا


از اول تیر 98 طرح محدوده کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج یا فرد گردید و همه خودروهای پلاک تهران و شهرستان فارغ از زوج یا فرد بودن پلاک، در صورت ثبت نام درسایت my.tehran.ir می توانند به ترتیب 20 روز و 15 روز در هر فصل, تردد رایگان داشته باشند.

 

***ساعت اجرای طرح کنترل آلودگی (جایگزین زوج و فرد) و طرح ترافیک ۹۸ چیست؟

طرح جدید کنترل آلودگی (جایگزین زوج و فرد) از اول تیرماه ۱۳۹۸ از شنبه تا چهارشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۹:۰۰ بعد از ظهر و در روز‌های پنجشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر اجرا می‌شود.

محدودیت ترافیکی در محدوده‌ی اول (محدوده‌ی طرح ترافیک) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اعمال می‌شود، ولی تردد در این محدوده در روز‌های پنجشنبه آزاد است.


معاون حمل و نقل دریاره طرح محدوده کنترل آلودگی هوا گفت: محدوده طرح جدید همانند سال 97 در بخش های مرکزی شهر تهران خواهد بود. تفاوت طرح جدید با سال گذشته اما در ماهیت طرح زوج و فرد است.

پور سید آقایی افزود: بر اساس مصوبات قانونی شورای شهر تهران، همه رانندگان خودروهای بومی و غیربومی برای ورود به محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا باید دو الزام را رعایت کنند در غیر این صورت جریمه خواهند شد. این دو الزام شامل داشتن برگه معاینه فنی خودرو و یکبار ثبت نام در سایت «تهران من» پیش از ورود به محدوده طرح است.

همچنین در طرح محدوده کنترل آلودگی هوا که از ابتدای تیرماه جایگزین طرح زوج و فرد خواهد شد، خودروهای پلاک تهران مجاز هستند 20 روز (و خودروهای پلاک غیرتهران 15 روز) تردد رایگان در محدوده دوم شهر داشته باشند.


به گفته معاون حمل و نقل طرح محدوده کنترل آلودگی هوا، دیگر زوج یا فرد بودن پلاک خودروها در تعیین روزهای مجاز اثری ندارد و ملاک، صرفاً تعداد روزهای ورود خودرو خواهد بود. علاوه بر این، عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک است.

اگر دارندگان خودرو از بیست روز فصل اول خود استفاده نکنند، این تعداد روز مجاز برای تردد رایگان به فصل بعدی منتقل نخواهد شد و حذف خواهد شد.

 

نحوه ثبت نام طرح آلودگی هوا :


عموم مردم می توانند به نشانی اینترنتی «my.tehran.ir» مراجعه کنند و با ثبت مشخصات فردی، مشخصات خودرو و وارد کردن نشانی ، یک حساب کاربری ساخته و در پایان با شارژ حساب کاربری، تردد خود را در محدوده ترافیکی کنترل کنند. در صورت هرگونه اعتراض و نیاز به بررسی مجدد یا درخواست توسط ثبت نام کنندگان، این موضوع داخل سایت در بخش «پشتیبانی» قابل اعلام و پیگیری است.

لازم بذکر است شماره تلفن 137 و شماره داخلی 5 به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سؤالات شهروندان تهرانی است و به‌علاوه هرگونه اعتراض یا درخواست نیز داخل سایت در بخش «پشتیبانی» قابل اعلام و پیگیری است.

نظر خود را بنویسید