تحولی بزرگ در قوانین ایمنی حمل و نقل ؛ جعبه سیاه خودرو اجباری شد.

تحولی بزرگ در قوانین ایمنی حمل و نقل ؛ جعبه سیاه خودرو اجباری شد

در بزرگترین تحول قوانین ایمنی حمل و نقل در پنجاه سال گذشته،‌ اتحادیه اروپا نصب سیستم محدودکننده سرعت در خودروها را اجباری خواهد کرد.

براساس قانونی که به زودی در پارلمان اروپا تصویب می‌شود، ماشین‌ها تا سه سال آینده به سیستمی مجهز می‌شوند که با تشخیص حداکثر سرعت مجاز جاده‌ها، سرعت ماشین‌هایی که تند حرکت کنند را کم می‌کند.

این سیستم بخشی از ۱۵ فن‌آوری ایمنی است که باید در همه ماشین‌ها به طور استاندارد نصب شود. از دیگر فن‌آوری‌ها، ترمز خودکار برای جلوگیری از تصادف، سیستم تشخیص خستگی یا مستی راننده و دستگاهی مانند جعبه سیاه هواپیما برای ذخیره اطلاعات ماشین است.

سیستم محدودکننده سرعت با کمک دوربین و راه‌یاب ماهواره‌ای سرعت ماشین را در حد مجاز پایین می‌آورد. خاموش کردن این سیستم ممکن نیست، اما راننده در صورت نیاز به سرعت بیشتر برای سبقت گرفتن می‌تواند با فشار دادن پدال گاز سیستم را برای مدت کوتاهی متوقف کند.

بنا بر آمار اتحادیه اروپا، هر سال به طور میانگین ۲۵ هزار نفر در جاده‌های کشورهای عضو این اتحادیه جان خود را از دست می‌دهند و دلیل اکثر تصادف‌ها خطای انسانی است.

گروه‌های غیردولتی که برای ایمنی بیشتر جاده‌ها فعالیت می‌کنند از این قوانین تازه استقبال کرده‌اند و می‌گویند چنین تحولی در قانون‌گذاری از زمان اجباری شدن کمربند ایمنی سابقه نداشته‌ است.

نظر خود را بنویسید