ترفند‌هایی برای خنک نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

خوشبختانه خودروهای امروزی از تجهیزات سرمایشی مجهزی بهره می‌گیرند اما باز هم تمهیداتی وجود دارد که به لطف آن‌ها می‌توان خودرو را در هوای گرم تابستان خنک‌تر نگه داشت. به همین منظور در ادامه با هم به ترفند‌هایی اشاره خواهیم کرد تا مسافرت‌های درون شهری با خودرو در روزهای گرم تابستان راحت‌تر قابل تحمل باشد.

استفاده از پرده‌های آفتابگیر خودرو

پرده‌های آفتابگیر یکی از ساده‌ترین راهها برای خنک نگه داشتن فضای داخل خودرو به حساب می‌آیند. برای اینکار کافی است هر دفعه که خودرو را پارک می‌کنید این پرده‌ها را بر روی شیشه‌های داخل خودرو بکشید. این کار زمان زیادی نمی‌برد اما با ایجاد سایه، محیط داخل خودرو را خنک‌تر نگه می‌دارد.

از روکش داشبورد غافل نشوید

داشبورد خودرو از موادی ساخته شده است که نور و حرارت آفتاب را به خود جذب می‌کند، این مواد با نگه داشتن حرارت باعث افزایش گرمای خودرو می‌شوند و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً در روزهای گرم سال از روکش داشبورد استفاده کنید. این روکش‌ها به لحاظ زیباشناختی نیز جذابیت بیشتری به داشبورد خودرو می‌دهند و دوام داشبورد را بیشتر می‌کننند.

فرمان خودرو را با پارچه بپوشانید

حتی اگر داخل خودرو آفتابگیر نصب کرده باشید باز هم حرارت هوا در روزهای گرم تابستان به اندازه‌ای است که فرمان و محیط داخل خودرو را کاملاً گرم می‌کند، در نتیجه برای اینکه فرمان خودرو بیش از حد گرم نشود با یک تکه پارچه یا حوله فرمان را زمانی که خودرو را پارک کرده‌اید بپوشانید.

در حد امکان خودرو را زیر سایه پارک کنید

ترفند‌هایی برای خنک نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

انصافاً باید گفت پیدا کردن جای پارک در قسمت‌های مختلف شهرهای شلوغ کار ساده‌ای نیست اما گذاشتن خودرو زیر نور مستقیم آفتاب در تابستان چیزی به غیر از گرمای زیاد داخل خودرو را به دنبال ندارد، این امر برای مواقعی که قصد دارید برای چند ساعت خودرو را پارک کنید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در نتیجه وقت بیشتری برای پیدا کردن جای پارک در زیر سایه پیدا کنید و خودروی خود را از شر گرمای سوزان نجات دهید.

لوازم و تجهیزات مهم داخل خودرو را زیر نور خورشید قرار ندهید

گذاشتن لوازم و تجهیزات مختلف روی داشبورد و صندلی‌ها زمانی که خودرو را پارک کرده‌اید به لحاظ امنیتی کار درستی نیست. از طرف دیگر این کار ممکن است باعث شود تا این لوازم در اثر مجاورت در برابر نور خورشید صدمه ببینند.

انداختن یک تکه پارچه یا حوله روی لوازمی که داخل خودرو قرار داده‌اید گزینه خوبی برای پنهان نگه داشتن این لوازم از نور خورشید است.

تا جایی که امکان دارد خودرو را در پارکینگ پارک کنید

پیدا کردن پارکینگ خالی در قسمت‌های شلوغ شهر کار ساده‌ای نیست اما این کار ارزشش را دارد به‌خصوص اگر قرار باشد خودرو را زیر نور مستقیم خورشید پارک کنید، با این حساب پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه به قسمت‌های شلوغ شهر، پارکینگ‌های موجود در این قسمت‌ها را بررسی نموده و به جای گشتن به دنبال جای پارکی که زیر سایه باشد، خودرو را در پارکینگ پارک نمایید.

پنجره‌ها را تا انتها بالا نکشید

ترفند‌هایی برای خنک نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

بدون شک انجام این کار با اصول ایمنی مغایرت دارد اما اگر خودروی شما در محلی قابل اعتماد پارک شده است و نگرانی برای موارد ایمنی ندارید، می‌توانید پنجره‌ها را به مقدار کمی باز بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم این مقدار به اندازه‌ای نباشد که بازوی یک فرد از آن به داخل خودرو باز شود و باز گذاشتن پنجره‌های خودرو به اندازه چند بند انگشت برای به جریان در آوردن گردش هوا در داخل خودرو کفایت می‌کند.

از پنکه‌های کوچک خورشیدی در داخل خودرو کمک بگیرید

همان‌گونه که در بالا اشاره شد باز گذاشتن پنجره‌ها تأثیر زیادی در گردش هوا دارد اما اگر بتوانید یک پنکه کوچک خریداری کنید که انرژی خود را نیز از خورشید تأمین می‌کند دیگر نگرانی برای گردش هوا در داخل خودرو نخواهید داشت.

این پنکه کوچک در روزهای پرحرارت تابستان هوا را از داخل خودرو به خارج منتقل می‌کند و با به جریان انداختن دائم هوا، درجه حرارت داخل خودرو پایین‌تر خواهد آمد.

روی صندلی‌ها پارچه بیاندازید

ترفند‌هایی برای خنک نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

روکش صندلیِ بیشتر خودروها چرمی و تیره رنگ است، این ترکیب گرمای بیشتری را جذب می‌کند و با نگه داشتن گرما در خود باعث می‌شود تا درجه حرارت خودرو حتی زمانی که از آفتاب بیرون برده شده است نیز بیشتر از میزان معمول باشد.

به این ترتیب بهتر است پارچه‌ای معمولی روی صندلی‌ها بیاندازید تا جلوی جذب حرارت به صندلی‌های خودرو گرفته شود.

مواظب درجه حرارت لاستیک‌ها باشید

راننده‌ها در حین رانندگی همیشه حواسشان به درجه حرارت موتور خودرو است اما در بیشتر مواقع از کنترل درجه حرارت لاستیک‌ها غافل می‌شوند. لاستیک‌های خودرو مستقیماً با آسفالت گرم خیابان تماس دارد و از آنجایی که این تماس اصطکاک ایجاد می‌کند گرمای زیادی به لاستیک‌های خودرو منتقل می‌شود.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم فشار باد لاستیک‌ها را همیشه در بیشترین حالت ممکن قرار دهید تا اصطکاک کمتری میان لاستیک و سطح جاده در روزهای گرم تابستان ایجاد شود.

جای پارک خودرو را در طول روز تغییر دهید

اگر از آن دسته افراد سحرخیزی هستید که صبح‌ها اول وقت به سر کار می‌روند و خودروی خود را در مکان مناسبی در سایه پارک می‌کنند حتماً به خوبی می‌دانید که این سایه ماندنی نیست و یکی دو ساعت بعد به دلیل گردش زمین، خودروی شما زیر نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد. با این حساب توصیه می‌کنیم در طول روز سری به خودرو بزنید و جای پارک آن را عوض کنید.

در این قسمت به پایان ترفند‌هایی برای خنک‌ نگه‌داشتن خودرو در هوای گرم تابستان رسیدیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه خوبی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان تجربه‌های مفید خود قرار دهید.

نظر خود را بنویسید