جک S5 سه ستاره و تیبا دو ستاره شد

به گزارش اخبار خودرو ، در جدیدترین رتبه‌بندی خودروهای تولید داخل از لحاظ کیفیت که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد کشور انجام شده است، یک خودرو به سه ستاره‌ها و یک خودرو نیز به جمع دو ستاره‌های جدول اضافه شده است.

بر اساس گزارش اخیر شرکت کنترل کیفیت و استاندارد ایران، تولید تیرماه خودروسازان امسال ۸۷ هزار و ۹۳۳ دستگاه خودرو بوده است که نسبت به ماه پیش از آن، ۱۳۱۳ دستگاه کاهش تولید داشته است.

به این ترتیب خودروهای تولیدشده در تیرماه شامل ۵۱ مدل خودرو در گروه سبک هستند که ۹۹درصد کل تولید خودرو در کشور را تشکیل می‌دهند و ۸ مدل از گروه خودروهای سنگین هستند که تنها یک‌درصد از کل تولید صنعت خودرو را به خود اختصاص می‌دهند.

۱۰ تایی شدن ۴ ستاره‌ها
بر اساس آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد (ISQI) تعداد خودروهای تولیدشده با چهار ستاره کیفیت در تیرماه با اضافه شدن یکی از محصولات ایران‌خودرو به این جدول به ۱۰ خودرو رسیده است.

به این ترتیب در جدول سطوح کیفی خودروهای گروه سبک این گزارش در بخش سواری‌ها، نیومزدا۳ شرکت بهمن‌موتور و گرند‌ویتارا متعلق به ایران‌خودرو خراسان از میان خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان، هیوندای i20 تولید کرمان‌موتور و کیاسراتو سایپا در گروه خودروهای ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی، هیوندای i10 تولید کرمان‌موتور به عنوان خودرویی در گروه قیمت ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، تندر۹۰ اتوماتیک پلاس، تندر ۹۰ اتوماتیک و پژو ۲۰۷ اتوماتیک که در گزارش خرداد‌ماه جای نداشت و نامش در رده‌بندی اخیر به چشم می‌خورد، به‌عنوان تولیدات ایران‌خودرو و رنو ساندرو و پارس‌تندر به‌عنوان محصولات پارس‌خودرو در گروه خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، موفق به دریافت ۴ ستاره کیفیت شده‌اند.

جک J5، تازه وارد در گروه ۳ ستاره‌ها
پس از باکیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل در رده‌بندی جدول سطوح کیفی خودروهای گروه سبک نوبت به ۳ ستاره‌ها می‌رسد.
به این ترتیب تیگو۵ محصول مدیران‌خودرو مانند قبل و جک S5 تولید کرمان‌موتور که در خردادماه در گروه ۲ ستاره‌ها طبقه‌بندی می‌شد، به عنوان خودروهایی با حدود قیمت بین ۷۵ تا ۱۰۰‌میلیون تومان، آریزو۵ محصول مدیران‌خودرو، چانگان CS35، جک J5 و برلیانس H330 تولید پارس‌خودرو در گروه قیمت بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، تندر ۹۰ پارس‌خودرو، تندر ۹۰، رانا، پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۶SD و دناپلاس از محصولات ایرن‌خودرو و آریو تولید بن‌رو از گروه خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، از جمله خودروهای تولید داخل هستند و در بازرسی‌های انجام‌شده تا ۳ ستاره کیفیت را دریافت کرده‌اند.

نکته قابل‌توجه گزارش تیر‌ماه این است که با ارتقای کیفیت جک S5، دیگر هیچ خودرویی با ۲ ستاره کیفیت در میان خودروهای بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وجود ندارد.

تنها دو ستاره در میان ارزان‌ترین‌ها
در میان تولیدات دارای ۲ ستاره کیفیت در جدول تیرماه مقایسه سطوح کیفیت خودروهای داخلی، آریو اتوماتیک از محصولات بن‌رو تنها خودرو در گروه قیمتی بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان است که ۲ ستاره کیفیت دریافت کرده است. پس از آن، در میان خودروها در گروه قیمت ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، نیو ام‌وی‌ام ۳۱۵ شرکت مدیران‌خودرو، دنا تولید ایران‌خودرو، دانگ‌فنگ H30 و سمند سورن در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی، خودروهایی هستند که توانسته‌اند ۲ ستاره کیفیت را به خود اختصاص دهند.

اما نکته قابل‌توجه در آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، اضافه شدن تیبا از محصولات سایپا کاشان به‌عنوان تنها خودرو از گروه پایین‌تر از ۲۵ میلیون تومان به جمع ۲ ستاره‌های جدول است.

پرجمعیت‌ترین گروه در جدول رده‌بندی کیفیت
آخرین بخش این گزارش به خودروهایی اختصاص دارد که در ارزیابی‌های انجام شده موفق به کسب تنها یک ستاره کیفیت شده‌اند. بر این اساس در میان گروه خودروها با قیمت بالاتر از ۱۰۰ میلیون و بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مدت‌هاست اثری از خودروهایی با پایین‌ترین سطح کیفیت به چشم نمی‌خورد.

این در حالی است که دو خودروی ام‌وی‌ام۵۵۰ تولید مدیران‌خودرو و لیفان X60 کرمان موتور همچنان با همان یک ستاره کیفیت جای خود را در گروه قیمت بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان حفظ کرده‌اند.

پس از آن پژو پارس ایران‌خودرو، پژو ۴۰۵ خراسان متعلق به ایران‌خودرو خراسان، پژو پارس مازندران تولید ایران‌خودرو مازندران، سمند تبریز ساخت ایران‌خودرو تبریز، پژو پارس فارس مربوط به ایران‌خودرو فارس، ام‌وی‌ام ۱۱۰S متعلق به شرکت مدیران‌خودرو، تیبا۲ سایپا و ساینا محصول سایپا کاشان از گروه خودروها با قیمت بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان به اضافه تیبا و سایپا ۱۱۱X به‌عنوان محصولات سایپا کاشان، سایپا ۱۳۱X و سایپا ۱۳۲X متعلق به شرکت سایپا، و سایپا ۱۳۱X ساخت پارس‌خودرو در بازرسی‌های انجام‌شده توانسته‌اند تنها یک ستاره کیفیت کسب کنند.

نظر خود را بنویسید