رشد ۵۵ درصدی واردات خودرو در ۴ ماهه نخست سال

مجموع خودروهای وارد شده به کشور سال گذشته برابر با ۱۵ هزار و ۱۱ دستگاه بوده است. با توجه به آمار مذکور می توان گفت سهم خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی از مجموع خودروهای وارد شده به کشور برابر با ۱۵ هزار و ۷۴۷ دستگاه بوده و وارداتی های با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی نیز سهم ۷ هزار و ۷۹۲ دستگاهی را در واردات خودرو به خود اختصاص داده اند.
براساس آمار اعلام شده مجموع ارزش خودروهای وارداتی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی در چهار ماه نخست سال جاری بیش از ۴۲۶ میلیون دلار و ارزش خودروهای وارداتی با حجم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی «سایر وسایل نقلیه موتور پیستونی درون سوز تناوبی جرقه ای – احتراقی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی سی که از ۲۵۰۰ سی سی بیشتر نباشد غیر از آمبولانس و نوع هیبریدی» نیز نزدیک به ۲۱۳ میلیون دلار  بوده است. با توجه به داده های اعلام شده می توان گفت سهم ارزشی خودروهای وارداتی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی در مدت زمان مورد بررسی از مجموع کل واردات کشور برابر با ۲٫۶۹ درصد بوده و سهم ارزشی خودروهای وارداتی با حجم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی «سایر وسایل نقلیه موتور پیستونی درونسوز تناوبی جرقه ای – احتراقی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی سی که از ۲۵۰۰ سی سی بیشتر نباشد غیر از آمبولانس و نوع هیبریدی» نیز از مجموع واردت کشور برابر با ۱٫۳۵ درصد است.
افزایش آمار واردات خودرو در چهار ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری در حالی صورت گرفته است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نزدیک به یک ماه است سایت ثبت سفارش را بر روی واردکنندگان رسمی خودرو بسته است و زمان باز شدن سایت به روی این گروه هنوز مشخص نیست. پایان مهلت نمایندگان غیر رسمی که از اواخر سال گذشته از لیست واردکنندگان خودرو حذف شده بودند یکی از دلایلی است که می توان این افزایش را به آن نسبت داد.
به گفته دست اندرکاران صنعت خودرو واردکنندگان متفرقه تنها به مدت ۶ ماه و تا اعتبار تاریخ ثبت سفارش خود اجازه ورود و ترخیص خودرو داشتند که این مهلت تیرماه سال جاری به پایان رسید و در این مدت نیز واردکنندگان خودرو تا جایی که امکان داشت اقدام به واردات خودرو کردند هر چند که در این میان واردکنندگان رسمی نیز با ثبت سفارش فروشی نیز به روند صعودی واردات خودرو کمک کردند.
همچنین در زمینه واردات قطعات منفصله خودرو با درصد ساخت داخل کمتر از ۳۰ درصد ۳۶هزار تن به ارزش ۳۱۰ میلیون دلار قطعه وارد کشور شده است. در زمینه قطعات خودروهای با ساخت داخل کمتر از ۵۰ درصد نیز میزان واردات حدود ۱۹۶ میلیون دلار بوده است.
از سوی دیگر میانگین ارزش وارداتی هر خودرو  وارداتی در مدت زمان مورد بررسی برابر با ۳۴ هزار دلار بوده که این شاخص در سال گذشته ۲۶ هزار دلار ثبت شده است است. این موضوع نشان می دهد میانگین ارزش وارداتی هر خودرو نیز افزایش پیدا کرده است.

نظر خود را بنویسید