فولکس‌واگن می‌آید! فولکس‌واگن نمی‌آید!

نخستین‌بار به‌دلیل عدم پذیرش شرط داخلی‌سازی ۴٠درصدی در سال اول تولید، رونمایی از خط تولید فولکس‌پولو به تاخیر افتاد.

فولکس‌واگن؛ بزرگی که سکوت کرده است

فولکس‌واگن 

دومین‌بار نیز رونمایی از مدل‌های وارداتی فولکس یعنی پاسات و تیگوان به‌دلیل آنکه مجوز ماموت‌خودرو، نماینده رسمی فولکس مربوط به تولید بود، با ممانعت روبه‌رو شد‌.

اما با نگاه کارشناسانه می‌توان به رد پای برند‌های فرانسوی در تاخیر‌های به‌وجود آمده برای فولکس پی برد! در شرایطی که PSA قرارداد‌های بزرگی را با ایران خودرو و سایپا امضا کرد و در طرف مقابل، رنو هم قرار‌داد گسترده‌ای را با ایدرو و بخش خصوصی امضا کرده است، به‌نظر می‌رسد وزارت صمت علاقه دارد شرایط بازار را برای فرانسوی‌ها فراهم کند.

به ‌همین دلیل ورود خودروساز شماره یک اروپا و آلمان آن‌هم با تولید فولکس مانند پولو که رقیب مستقیم تازه‌واردان فرانسوی مانند پژو ٢٠٨، ٣٠١ و رنو سیمبل است، چندان دلچسب وزارت صمت نیست!

این در حالی است که نفس ورود فولکس‌واگن به ایران آنهم با محصولات اصلی نه مدل‌های مخصوص بازار چین یا برزیل اتفاق بسیار بزرگی بوده و بیش از ۵٠ سال صنعت خودروی ایران در انتظار آن است.

گفته می‌شود وزارت صمت علاقه بسیاری داشت تا فولکس با ایران‌خودرو یا پارس‌خودرو برای تولید خودرو به تفاهم برسد. حتی در بازدید وزیر صمت از کارخانه فولکس‌در آلمان بر تمایل وزارت صمت به رساندن پارس‌خودرو و فولکس به‌یکدیگر تاکید شد و این امر کاملا ملموس بود.

اما نهایتا آلمانی‌ها که قرار داد‌های خود را بر اساس مسائل تکتیکی و بازاریابی پیش می‌برند، بخش خصوصی را برای همکاری ترجیح دادند و بدین‌ترتیب همکاری با پارس‌خودرو از دستور کار خارج شد.

حال به نظر می‌رسد علاوه‌بر نگاه حمایت‌گرانه از قراردادهای رنو و پژو – سیتروئن، نوعی نگاه نه‌چندان مثبت نسبت به فولکس‌واگن به‌وجود آمده است.

نظر خود را بنویسید