جشنواره ویژه عید تا عید

15% تخفیف تا عید غدیر خم🎉

نگهداری از تسمه تایم

از کار افتادن تسمه تایم اتفاق نادری است. تسمه تایم تسمه‌ ای لاستیکی و مقاوم است که حرکات موتور را به میل بادامک منتقل می‌کند تا سوپاپ‌ها را به حرکت درآورد. این تسمه روی پلی میان میل‌لنگ و میل‌ بادامک حرکت می‌کند. اگرچه تسمه تایم اهمیت بالایی دارد اما لازم نیست که مرتبا تعویض شود مگر اینکه در دفترچه راهنما زمان تعویض ذکر شده باشد. اگر دفترچه راهنما زمان مشخصی را برای تعویض آن ذکر نکرده، هر ۲۴۰۰۰ کیلومتر آن را چک کنید تا در صورت فرسودگی متوجه شوید.

برای چک کردن تسمه تایم، یک پوشش یا سرپوش باید برداشته شود و اغلب این کار هزینه زیادی در بر دارد زیرا به شما توصیه می‌شود که بهتر است تسمه تایم را نیز عوض کنید. این توصیه مزخرفی است چراکه تعویض تسمه تایم ممکن است هزینه بالایی داشته باشد در حالی که برای چک کردن آن اینگونه نخواهد بود.

بسیاری از تسمه تایم‌ها پس از ۱۶۰ هزار کیلومتر هم دچار مشکل نمی‌‌شوند. هوندا اعلام کرده که تسمه تایم‌های موجود در خودروهایش مادام العمر هستند، این دست‌کم بدان معناست که مطمئنا می‌توانید بیش از ۱۶۰ هزار کیلومتر از آن‌ها استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که تسمه تایم ترک برداشته، ساییده شده و یا پوسیده است آن موقع باید به فکر تعویض آن باشید. مطمئن شوید که مکانیک، تجربه کافی در خصوص نوع خودروی شما را داشته باشد. لازم نیست که حتما سراغ مکانیک‌های نمایندگی خودرو بروید، بسیاری از مکانیک‌های آزاد‌کار با ویژگی‌های انواع خودروها آشنا هستند و می‌توانند به خوبی سرویس‌دهی کنند.

اما اگر با مکانیکی سر‌وکار دارید که با چگونگی چک کردن تسمه تایم آشنایی ندارد، این مکانیک به احتمال زیاد جانب‌ احتياط‌ را خواهد گرفت و تسمه‌تایم شما را تعویض خواهد کرد، چه لزومی داشته باشد چه نداشته باشد.      

نظر خود را بنویسید