هفت گام در جهت بالا بردن ایمنی در استفاده از کمربند ایمنی

به گزارش اخبار خودرو ، برای ایجاد ایمنی بالا و حفظ سلامتی ،کمربند ایمنی باید به درستی تنظیم و بسته شود و گاهی اوقات نیز همراه با یک سیستم نگهدارنده و ایمنی تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد.بنابراین جهت بالابردن سطح ایمنی توصیه های گروه رنو را رعایت نمایید.

هفت گام در جهت بالا بردن ایمنی در استفاده از کمربند ایمنی

این که آیا شما راننده یا مسافر هستید و یا یک سفر سریع یا یک سفر طولانی را در پیش رو دارید، در هر صورت کمربند ایمنی را ببندید. برای اطمینان از اینکه کمربند ایمنی نقش خود را به طور موثر انجام می دهد، چند قاعده ساده وجود دارد که باید آنرا دنبال کنید :

 پالتو، ژاکت و سایر لباسهای ضخیم خود را از تن بیرون آورید. در غیر این صورت، کمربند ایمنی را در زیر آن قرار دهید.

 پشت صندلی های جلو را تا حدود ۱۱۰ درجه در هر دو طرف راننده و مسافر تنظیم نمایید.

 در صورت امکان، پشت سری صندلی را تنظیم کنید تا بالای سرتان در همان سطح قرار گیرد .

 در صورت امکان، ارتفاع کمربند ایمنی را با استفاده از مکانیزمی که معمولا در ستون بین درب قرار دارد، تنظیم کنید. اطمینان یابید که بند آن از سینه شما عبور نماید و بطور مورب از وسط شانه شما بگذرد.

 سگک کمرند را بکشید و اطمینان حاصل نمایید که در قفل آن درست جای گرفته باشد.

بند کمربند را پس از وصل کردن به سگک آن، بکشید تا عمل پیش کشندگی صورت پذیرد. (تا فاصله ی بین  بند کمربند ایمنی و بدن شما به حداقل برسد) در این صورت بلافاصله پس ازبرخورد، در نتیجه کوتاه بودن حرکت رو به جلو به بدن ، کاهش فشار بر روی قفسه سینه را نتیجه می دهد.

 در نهایت لبه پایینی کمربند را تنظیم نمایید که از مسیر درستی بر روی بدن شما جای گرفته باشد به طور مثال اگر لبه پایینی کمربند بر روی شکم واقع گردد، در صورت اعمال ضربه باعث آسیب های داخلی جدی می گردد. کمربند ایمنی باید کاملا با شکل بدن تنظیم گردد و این قسمت از کمربند می بایستی   مابین ران و لگن جا داده شود و بر روی شکم قرار نگیرد. زیرا شکم چهار تا پنج برابر مقاومت کمتری نسبت به استخوان های لگن دارد و این امر کمک می نماید تا در هنگام برخورد از ایجاد جراحات جدی جلوگیری شود.

 

چگونه کودکان را با خیال راحت توسط خودرو جابه جا نمایید.

با توجه به آخرین بررسی انجام شده توسط انجمن ایمنی جاده Prévention Routière و آزمایشگاه مشترک آزمایشگاه رنو و PSA برای تصادفات و تحقیقات در مورد رفتار بیومکانیک و انسانی، دو کودک از سه کودک به هنگام مسافرت در یک ماشین به درستی از تجهیزات ایمنی استفاده نمی نمایند.

فراموشی، عدم تنظیم مناسب ، نصب بد سیستم های نگهداری کودک و استفاده اشتباه از آن و یا سایر خطاها ممکن است در اثر تصادف موجب آسیب جدی به کودک گردد.

 

قبل از قرار دادن فرزندتان در یک سیستم نگهداری ایمنی خودرو ، کت های سنگین یا سایر لباسهای ضخیم را حذف کنید، حتی اگر لازم شد لباس ضخیم حذف گردد و دمای مناسب کابین خودرو را با اعمال حرارت توسط سیستم تهویه مطبوع ایجاد نمایید.

 با توجه به اندازه و شکل فرزندتان، نوع مناسب سیستم نگهداری ایمن را انتخاب کنید (یا صندلی اتومبیل یا صندلی کودک)

در خصوص انواع سیستم ایمن در کودکان موارد ذیل را در نظر بگیرید:

تا سن ۱۵ ماهگی فرزندتان از صندلی کودک که بر عکس جلوی خودرو است استفاده نمایید.( rear-facing car seat)  این صندلی می بایستی به درستی مهار گردد.

 تا زمانیکه کودک حداقل دارای وزن ۱۸ کیلوگرم و یا ۱۰۵ سانتیمتربلندی طول قد بود (بسته به اندازه وشکل فرزند) می بایستی از صندلی کودک با پشتی استفاده نماید.( booster seat)

کودک با وزن حداقل ۲۲ کیلوگرم داشته باشد و بیش از ۱٫۲۵ متر ارتفاع قد می بایستی از صندلی کودک بدون پشت قبل از رفتن به صندلی تقویت کننده بدون پشتی استفاده گردد.

برای کودکان بزرگتر به زودی و ناگهانی از صندلی کودک به کمربند ایمنی تغییر وضعیت ندهید.

 هنگامی که صندلی کودک را در صندلی جلو جای دادید – به یاد داشته باشید که کیسه هوا را قطع کنید – یا صندلی به سمت عقب خودرو باشد که این امر خطر آسیب جدی را ۸۰٪ کاهش می دهد.

 اطمینان حاصل کنید صندلی ماشین شما می تواند بطور ایمن صندلی کودک را نگهدارد، ترجیحا با انتخاب یک سیستم ISOFIX نگهداری صندلی کودک بر روی صندلی خودرو را با ایمنی بالاتری صورت می پذیرد. این سیستم، که مطابق با استانداردهای بین المللی است، دارای یک اتصال سفت و سخت بین صندلی اتومبیل با صندلی کودک بوده و جزیی از خودرو است. این سیستم ساده که می تواند در اکثر وسایل نقلیه استفاده شود، خطر را تا ۷۵٪ کاهش دهد.

 اطمینان حاصل کنید که صندلی ایمنی یا صندلی کودک به درستی تنظیم شده است. برای جلوگیری از حرکت تکانه ای، ضروری است که کمربند را در دست بگیریم. در حالت درست ، شما نباید قادر باشید دست خود را بین بدن کودک و بند قرار دهید و بند هرگز نباید زیر دست قرار گیرد. ترجیحا یک صندلی کودک با یک بند راهنمای را انتخاب کنید که باعث می شود کمربند به درستی روی شانه قرار گیرد.

 کودک خود را در صندلی از ماشین قرار ندهید که هنگامی که درب باز می گردد سمت قسمت پرترافیک خیابان باشد.

 

منبع: https://group.renault.com

نظر خود را بنویسید