ممنوعیت فروش خودروهای دیزلی و بنزینی در هلند تا سال 2030

منع فروش خودروهای بنزینی


دولت هلند تایید کرده‍‌است که تا سال 2030 تردد خودروهای بنزینی و دیزلی در این کشور ممنوع خواهد شد. این تصمیم بخشی از برنامه دولت هلند برای کاهش 49 درصدی  کربن دی اکسید تولیدشده تا سال 2030 است. طبق گزارش منتشر شده در  NL Times این هدف از طریق تعطیل کردن کلیه ایستگاه‌های سوختگیری که در آن سوخت فسیلی عرضه می‌شود تحقق می‌یابد.

درصورت تحقق یافتن این برنامه، کشور هلند به یکی از اولین کشورهایی تبدیل می‌شود که فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را ممنوع اعلام کرده‌است. اگرچه انگلستان و فرانسه نیز چنین برنامه‌ای برای منع فروش خودروهای دیزلی و بنزینی دارند، اما این محدودیت در این کشورها قرار است تا سال 2040 اعمال شود.

صدراعظم آلمان، آنجلا مرکل نیز  بیان داشته‌است که وی از ممنوعیت فروش خودروهای دیزلی و بنزینی حمایت خواهد کرد اما تا به حال اقدامی در این راستا انجام نداده‌است. کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار فروش خودرو نیز اعلام داشته‌است که در پی از رده خارج‌کردن خودروهایی است که با استفاده از سوخت‌های فسیلی تغذیه می‌شوند. برنامه جدی چین برای ممنوعیت تردد خودروهای دیزلی و بنزینی باعث نگرانی ماری بارا، مدیر عامل جنرال موتورز شده‌است. وی معتقد است که این برنامه عجولانه است و در هرکشوری باید بتوان کلیه نیازهای مشتریان را به خوبی برآورده‌کرد. شرکت ولوو اولین خودروی تمام‌برقی خود را در سال 2019 به منظور تسریع برنامه‌های دولت چین در رابطه با ممنوعیت فروش خودروهای دارای موتور احتراق داخلی عرضه خواهد کرد و فورد نیز اعلام کرده‌است که تا سال 2025 حدود 70 درصد از خودروهایش در چین دارای قوای محرکه الکتریکی خواهند بود. فورد اولین خودروی هیبرید خود را در سال آینده روانه بازار خواهد کرد.

همچنین در ادامه فهرست کشورهایی که به ممنوعیت فروش خودروهای دیزلی و بنزینی فکر می‌کنند، به نروژ می‌رسیم که بیان کرده‌است تا سال 2025 فروش خودروهای دارای موتورهای احتراق داخلی را ممنوع خواهد کرد و به سمت خودروهای الکتریکی و هیبریدی قابل شارژ با برق شهری خواهد رفت.
بودجه برای زیرساخت دوچرخه سواری

دولت هلند برای حمایت از برنامه های حمل و نقل که در آن‌ها تولید آلاینده بسیار پایین است، 100 میلیون یورو بودجه به ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای دوچرخه‌سواری اختصاص داده است. آن‌ها همچنین یارانه‌ای را به خرید خودروی الکتریکی اختصاص داده‌اند. در حال حاضر پرفروش‌ترین خودروهای الکتریکی هلند به ترتیب تسلا مدل s ، مدل X  و هیوندای Ioniq هستند.

نظر خود را بنویسید